Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwieńsku

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie to akcja społeczna zainicjowana w 2012 roku przez ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego mająca na celu popularyzowanie najważniejszych dzieł literatury polskiej. Odbywa się w każdą pierwszą sobotę września. W ogólnopolskiej akcji od kilku lat bierze udział filia MGBP w Nietkowie i biblioteka przy Szkole Podstawowej w Nietkowie przy współpracy z WDK w Nietkowie oraz filia MGBP w Nietkowicach przy współpracy ze Szkołą Podstawową im. Jana Brzechwy w Nietkowicach. Podczas tegorocznej jubileuszowej odsłony akcji Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda zaproponowali do czytania "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię sprawiedliwości i uczciwości każe potępiać zło. 

6 września 2021 roku uczniowie, nauczyciele SP im. Jana Brzechwy w Nietkowicach oraz pracownik filii bibliotecznej MGBP w Nietowicach spotali się, aby wspólnie przeczytać fragmenty utworu Zapolskiej. Wydarzenie zostało poprzedzone krótkim przemówieniem p. Krzysztofa - bibliotekarza, który przybliżył uczniom rys historyczny akcji, a także cel przedsięwzięcia jakim jest promowanie czytelnictwa i ukazanie piękna literatury polskiej. Pani Ania - polonistka, naświetliła czasy lektury i wprawdziła w istotę całego utworu. Nauczyciele, którzy wyrazili chęć czytania dzieła Zapolskiej doskonale wcielili się w swoje role, oddając emocje i klimat utworu. 

Galeria z wydarzenia: https://spnietkowice.edupage.org/album/#gallery/252

 

8 września 2021 r. w WDK w Nietkowie zachowując reżim sanitarny przy kawie, herbacie i upieczonym przez uczestników cieście spotkali się czytelnicy filii biliotecznej i uczniowie SP w Nietkowie. Mali i dorośli w mistrzowski sposób godny wybitnych aktorów przeczytali fragmenty "Moralności pani Dulskiej", dostarczając dużo śmiechu i niezapomnianych przeżyć. Panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich ubrane w stroje nludowewitału przybyłych gości dezynfekując każdemu ręcę i przypinając pamiątkowy kotylion oraz wręczając ulotkę promującą akcję "Mała Książka Wielki Człowiek". Pan Cezary - nauczyciel bibliotekarz przy SP w Nietkowie - w sposób profesjonalny poprowadził uroczystość przybliżając życie i twórczość Gabrieli Zapolskiej. Pani Beata Kłos-Wygas - dyrektor SP w Nietkowie - z okazji 10-lecia ufundowała tablicę pamiątkową, która zdobi WDK i na zawsze utrwala małych i dorosłych czytelników, którzy czynnie brali udział w Narodowym Czytaniu. Na zakończenie uroczystości czytającym i zaangażowanym w organizację Święta Czytelnictwa zostały wręczone biało-czerwone goździki. Sponsorem spotkania był właściciel sklepu Lewiatan p. Krzysztof Bieniek.

Galeria ze spotkania: https://www.nietkow.pl/narodowe%20czytanie.html

 

 

Nasza placówka

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny