Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu na przestrzeni wieków w Czerwieńsku

15 września 2017 r. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwieńsku we współpracy z miejscowym Gimnazjum im. Jana Pawła II, podobnie jak w poprzednim roku, uczestniczyła w Europejskich Dniach Dziedzictwa.

O 11.45 odbyła się prelekcja przeznaczona dla młodzieży, a o godzinie 17 dla dorosłych zatytułowana: "Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu na przestrzeni wieków w Czerwieńsku". Spotkanie to poprzedziło przywitanie dyrektora wymienionej placówki oświatowej dr. Przemysława Góralczyka, a także Dyrektor MGBP Bożeny Tietz.

Część wprowadzającą zaprezentował dr. Przemysław Góralczyk, który przybliżył słuchaczom problematykę związaną z krajobrazem dziedzictwa w Czerwieńsku do 1945 r. ze szczególnym uwzględnieniem architektury zwiazanej z cmentarzem, kościołem, młynem, ratuszem oraz obecną ul. Zielonogórską. Okres powojenny w kontekście tej tematyki przedstawił dr hab. Daniel Koteluk podkreślając przy tym aspekty z życia codziennego mieszkańców Czerwieńska wpisujące się w stosunkowo niedawny krajobraz osady wiejskiej, osiedla, a następnie interesującego nas miasta.

Istotę tej uroczystości stanowił wykład fotografa Marka Mizery związany z historią fotografii oraz z dziedzictwem krajobrazu w naszej gminie i mieście. Spotkanie to, urozmaiciła wystawa zdjęć dotycząca między innymi lokalnego krajobrazu dawniej i dziś w świetle twórczości Marka Mizery, jak również będących w jego posiadaniu licznych aparatów fotograficznych przedwojennych bądź powojennych.

W części uroczystości przeznaczonej dla młodzieży wzięli udział: uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Zofii i Stanisława Wróblewskich w Nietkowie wraz z Dyrektor tej placówki oświatowej, tj. Panią Beatą Kłos-Wygas, klasa IV c z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Czerwieńsku z wychowawcami , klasa II c, III a, III b, III c z Gimnazjum Jana Pawła II w Czerwieńsku.

W późniejszym spotkaniu uczestniczyło około 60 osób, w tym należąca do Rady Powiatu Zielonogórskiego Pani Beata Zawada oraz miejscowi radni czyli Pani Ewa Wójtowicz, a także Panowie Henryk Góralczyk, Krzysztof Smorąg i Wojciech Zawada. Nie zabrakło też aktywnie udzielających się w życiu lokalnej społeczności mieszkańców Czerwieńska w postaci np. Pani Krystyny Nowakowskiej, jak również licznie przybyłych na zorganizowane po raz 25 Europejskie Dni Dziedzictwa - Czytelników. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie na tę uroczystość i już dziś zapraszamy na jej kolejną edycję w następnym roku.