Dzień Głośnego Czytania

"Czytanie to najlepszy sposób uczenia się. Czytanie najlepszą nauką".

Aleksander Puszkin

O potrzebie czytania dzieci mówiły zgodnym głosem. Uczymy się nowych słów, poznajemy ciekawe miejsca, zapamiętujemy jak pisze się wyrazy, a przede wszystkim pracuje nasza wyobraźnia.

Z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Czytania przypadającego 29 września w MGBP w Czerwieńsku i filii bibliotecznej w Płotach odbywały się spotkania z dziećmi.

Przedszkolakom z grup Muchmory i Krasnoludki przeczytane zostały fragmenty "Plastusiowego pamiętnika" Marii Kownackiej oraz "Pinokia" Carlo Collodiego. Muchomory poznały przygody plastelinowego ludzika, jego koleżanki Tosi i niegrzecznej Zosi. Po wysłuchaniu dzieci wdały się w dyskusję na temat poszanowania cudzych rzeczy - chodzi oczywiście o potraktowanie ołówka przez Zosię. Na zakończenie spotkania dzieci ulepiły swoje Plastusie. Krasnoludkom przeczytany został rozdział traktujący o prawdziwej przyjaźni. To przecież Pinokio uratował swojego przyjaciela Arlekina przed spaleniem przez Połykacza Ognia. Przedszkolaki pokolorowały lub wylepiły plasteliną postać Pinokia.

Filia biblioteczna wraz z WDK w Płotach zorganizowała Dzień Głośnego Czytania również w oparciu o "Plastusiowy pamiętnik". Dzieci poznały postać Plastusia i klasy Tosi. I tutaj proszone zostały o wylepienie z plasteliny na kartce swojego ludzika. Miłym zaskoczeniem były książki przyniesione przez dzieci, które podzieliły się z innymi przez przeczytanie ulubionych fragmentów.

Klasa IV i II spotkały się w bibliotece, aby poczytać wiersze o jesieni. Starsze dzieci miały czytać młodszym, jednak byli drugoklasiści, którzy również podjęli się zadania. Praca plastyczna polegała na przedstawieniu tego, z czym jesień uczniom się kojarzy.

Klasie V i VI przybliżone zostały życie i twórczość Lucy Maud Mongomery - autorki "Ani z Zielonego Wzgórza" oraz Kornela Makuszyńskiego - autora "Szatana z siódmej klasy". Uczniowie przeczytali opis przedstawiający postać Ani i na podstawie tego mieli narysować główną bohaterkę.