Dzień Głośnego Czytania

Kolejny już Dzień Głośnego Czytania w naszej placówce to dwa spotkania. Pierwsze odbyło się 27 września i gościliśmy w Bibliotece przedszkolaki z grup Wiewiórki i Motyle. Tematem, który nam towarzyszył były prawa dziecka i stąd lektura Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy". Walka o dobro, sprawiedliwość i ochronę praw dziecka, poznanie i zgłębianie jego potrzeb wypełniły całe życie Janusza Korczaka.Trafnie współcześni przypisują J. Korczakowi tytuł Obrońcy Praw Dziecka. Dzieciom została przybliżona postać lekarza i pisarza, przedstawione zostały korczakowskie prawa dziecka oraz przeczytany rozdział książki. Król Maciuś Korczaka postępuje tak, jak postępują inni królowie w literaturze. Jest władcą prawym, szlachetnym, odważnym, lecz słabym i chwiejnym, bo – tylko człowiekiem.

Drugie spotkanie to kontynuacja czytania legend polskich. W Przedszkolu w Czerwieńsku grupa Jezyków i Tygrysów wysłuchały opowieści o Warsie i Sawie oraz warszawskiej syrence. Na zakończenie spotkania dzieci kolorowały postać Syrenki. Wystawę można oglądać w Bibliotece.