Warsztaty akcji "Czytam sobie w bibliotece" zostały przeprowadzone w październiku i listopadzie z udziałem uczniów klas I-III z NSP w Płotach, klas IIc i IId ze SP w Czerwieńsku oraz grup Zajączków i Małych odkywców z Przedszkola w Czerwieńsku.

 Klasie I z NSP w Płotach na zajęciach w bibliotece została przeczytana książeczka „Marta i ufoludek” Wojciecha Widłaka. Następnie w trakcie warsztatów dzieci dowiedziały się w jaki sposób segregować śmieci, do których pojemników  powinny trafiać odpady, jak postępować z odpadami niebezpiecznymi (zużyty sprzęt AGD i RTV, baterie, żarówki, leki i opakowania po nich).  Na zakończenie dzieci wraz  z paniami nauczycielkami i panią bibliotekarką wykonały ufoludki, oczywiście z odpadów (pudełka, butelki, kartony po mleku, nakrętki). Dzieci zabrały stworzone przez siebie ufoludki do szkoły, gdzie mają przypominać o potrzebie ochrony środowiska. Hasło, które nam towarzyszyło to „Dbajmy o naszą planetę”. Warsztaty zakończono pamiątkowym zdjęciem, wręczeniem drobnych upominków i dyplomu dla całej klasy.

Grupy przedszkolaków z Czerwieńska poznały również przygody Marty i jej ufoludka. Poszerzyły swoją wiedzę na temat segregacji śmieci i recyklingu. Podczas warsztatów z rodzicami obydwie grupy wykonały ufoludki, ktore zdobią przedszkolne sale.

Klasa II z NSP w Płotach podczas spotkania w bibliotece przeczytała książeczkę „Syrop maga Abrakabry” Wojciecha Widłaka. Dzieciom zostały wytłumaczone trudniejsze słowa i zagadnienia pojawiające się w opowiadaniu: sułtan mag, tron, zaklęcie, „cały plan spalił na panewce”. Zostały dzieciom zaprezentowane fotografie słynnych budowli  Dalekiego Wschodu (pałace, meczety). Następnie  z przygotowanych przez panią bibliotekarkę kolorowych kartek, na których były sylaby dzieci miały ułożyć własne zaklęcia. Pomysłów nie brakło, ale jednogłośnie najlepszym okazało się zaklęcie: „DO-DU-RA-CU-PA”. Później dzieci wykonały czapki magów. Przy akompaniamencie arabskiej muzyki dzieci zamieniły się w Magów. Wypowiadały swoje zaklęcia. Na koniec warsztatów dzieci odtworzyły własną wersję książeczki. Z przygotowanych wcześniej scenek zagrały przedstawienie. Każdy z uczestników miał okazję zostać Magiem, pomocnikiem Maga, sułtanem, a nawet ulubionym zwierzątkiem sułtana, kotkiem.  Wspaniałym dopełnieniem całości okazały się rekwizyty: menzurki do tworzenia magicznego syropu, filiżanki,  a przede wszystkim stroje. Warsztaty zakończono pamiątkowym zdjęciem, wręczeniem  drobnych upominków i dyplomu dla całej klasy.

Klasa III z NSP w Płotach pracowała w oparciu o książkę Rafała Witka „Maja na tropie jaja”, którą uczniowie przeczytali wspólnie w bibliotece. Następnie dzieci wraz z panią nauczycielką i bibliotekarką udały się w podróż. Zastanowiliśmy się nad celem naszej podróży (bywają różne: jedni jadą coś obejrzeć, inni kogoś spotkać, jeszcze inni coś zrobić), później spakowaliśmy bagaż. Dzieci miały za zadanie wybrać rzeczy, które przydadzą im się w podróży z przygotowanych wcześniej ilustracji różnych przedmiotów mających związek z podróżowaniem (mapy, bilety, przewodniki, sprzęt turystyczny…) i takich, które nie miały z tym nic wspólnego (umywalki, garnki, wielki kredens…).  Na bagaż zostały wykonane przez dzieci walizki z kartonów. Następnie zostały zaprezentowane środki lokomocji -  te, którymi podróżowały bohaterki opowiadania jak i wiele innych (riksza, samolot , TGV, gondola…).  I tak jedna grupa wyjechała na wakacje do Kołobrzegu, a druga do Karpacza.  W podróż zabraliśmy mapy – przewodniki turystyczne, które uczniowie stworzyli na warsztatach.  Warsztaty zakończono pamiątkowym zdjęciem, wręczeniem drobnych upominków i dyplomu dla całej klasy.

Klasa IIc ze SP w Czerwieńsku na zajęciach w szkole przeczytała książkę Ewy Nowak „Szarka”. Spotkanie w bibliotece rozpoczęliśmy od zabawy w tropienie śladów. Dzieci zostały podzielone na cztery grupy. Każda grupa otrzymała kartkę z tropem zwierzęcia, po którego śladach wędrowała. Wszystkie grupy poprawnie odnalazły zdjęcie swojego zwierzaka. Następnie dzieci w grupach miały przygotować krótkie informacje na temat danego mieszkańca lasu (gdzie mieszka, jaki jest jego jadłospis, czy żyje w stadzie, czy samotnie, w jaki sposób porozumiewa się z innymi zwierzętami oraz czy w Polsce jego gatunek jest objęty ochroną).  Dzieci mogły korzystać z przygotowanych wcześniej encyklopedii i książek oraz prezentacji multimedialnych. I tutaj grupy poradziły sobie wspaniale. Następnie dzieci zostały zaproszone do zabawy w młode wilczki. Każde dziecko dostało szarfę, z której zrobiło ogonek, zakładając za gumkę spodni lub spódnicy. Na sygnał dzieci zaczęły krążyć po sali – każdy próbuje zachować swój ogonek i zabiera niepostrzeżenie ogonek innej osobie.  Wygrała osoba , której udało się zdobyć największą liczbę ogonków.  Dzieci przypomniały treść książki, którą okazało się znały bardzo dobrze. Warsztaty zakończono pamiątkowym zdjęciem, wręczeniem drobnych upominków i dyplomu dla całej klasy.

Klasa IId przygotowała się do warsztatów w oparciu o książkę Ewy Nowak „Apollo 11”. Książka została przeczytana uczniom w szkole przez panią nauczycielkę. Pani bibliotekarka została zaproszona przez klasę IId do SP w Czerwieńsku.  Dzieciom została pokazana prezentacja multimedialna o pierwszej wyprawie na Księżyc, o stacji NASA. Zostały przedstawione osoby  astronautów biorących udział w wyprawie. Następnie klasa udała się na spacer po szkole z białą kartką, w rękawiczkach (które miały przypominać o utrudnieniach z jakimi spotkali się astronauci pracujący w kombinezonach). Zadaniem dzieci było stworzenie obrazów różnych powierzchni i faktur (np.: płytki na podłodze, schody, lamperia, kaloryfer, inne) w technice frottage. Po wykonaniu zadania uczniowie przykleili swoje prace na duży arkusz papieru z zarysowanym konturem księżyca. W ten sposób powstał „Księżycowy krajobraz”. Kolejnym zadaniem było zrobienie odcisku podeszwy swojego buta w technice frottage na białych kartkach. Po zrobieniu odcisku należało wyraźnie zaznaczyć kontur podeszwy , a pozostałe miejsce zacieniować ołówkiem.  Odciski zostały umieszczone na arkuszu papieru zatytułowanym „Ślady na Księżycu”. Klasa zgodnie stwierdziła, że warto jest marzyć i dążyć do realizacji swoich marzeń. Warsztaty zakończono pamiątkowym zdjęciem, wręczeniem drobnych upominków i dyplomu dla całej klasy. Dodatkowo każdy z uczestników warsztatów, nawet pani bibliotekarka otrzymała dyplom gratulacyjny.